Příruční zavazadlo

with 1 komentář

Velmi častým dotazem je, co si můžu a nemůžu vzít do příručního zavazadla. Na příruční (kabinové) zavazadlo se totiž vztahují přísnější podmínky než na odbavované, které jde do úložného prostoru letadla. Pokud se budete řídit našimi radami, neměli byste mít při odbavování žádný problém.

 Velikost příručního zavazadla

Velikost a počet příručních zavazadel je limitován jednotlivými přepravními společnostmi. Liší se jak počet těchto zavazadel, tak rozměry a jeho hmotnost. Některé aerolinie povolují k příručnímu zavazadlu také kabelku či tašku s notebookem. Doporučujeme tedy tuto informaci zjistit nejlépe před nákupem letenky a přikoupit si kufr navíc. Nákup nadměrného zavazadla až při odletu se vám prodraží.

Velikost příručního zavazadla u jednotlivých aerolinek:

Obsah příručního zavazadla

Přesný seznam toho, co si na palubu letadla nesmíte vzít najdete opět na stránkách leteckých společností nebo letiště, ze kterého odlétáte.

Tekutiny

Problém, se kterým se setkáte nejčastěji jsou tekutiny. Zakázáno je převážet výbušné, toxické a hořlavé tekutiny, které nesmí být v žádném zavazadle (ani tom velkém). V příručním zavazadle smíte převážet v celkovém objemu jen 1000 ml (1 litr) tekutin. Toto nařízení se vztahuje na všechny tekutiny jako jsou gely, krémy, pasty a spreje. Omezený objem tak musíte dodržet u nápojů v lahvích, opalovacích krémů, vůní a parfémů, kosmetiky či toatelních potřeb.

Tekutiny mohou být jen ve 100ml nádobách a menších. Maximální počet těchto nádob je 10. Pokud máte tekutiny většího objemu, zabalte je do velkého zavazadla. Tekutiny zabalte do průhledného a uzavíratelného sáčku, jehož maximální rozměr je 20×20 cm.

Výjimku z tohoto nařízení mají dětská výživa a mléko. Platí však jen v případě, že cestujete s dítětem. Tekuté léky je povoleno převážet do objemu osobního limitu a je třeba k nim mít připojen doklad pravosti v angličtině jako je lékařský předpis nebo dopis lékaře o tom, že je potřebujete v průběhu cesty.

příruční zavazadlo do letadla, levné letenky do londýna

Elektronická zařízení

Díky zvýšeným protiteroristickým opatřením je třeba také splnit nové pravidlo týkající se eletronických zařízení. Je třeba u nich prokázat, že jsou funkční. A proto musí být všechna vaše elektronická zařízení nabitá. Pokud tuto podmínku nesplňují, není možné vzít si je do letadla. Na letišti jsou pasažérům k dispozici nabíjecí stanice.

Zakázané předměty

V příručním zavazadle nesmí být přepravovány:

 • výbučniny
 • ostré a nebezpečné předměty
 • zbraně
 • nářadí
 • zapalovače (povolen jeden na osobu)

Nejčastěji odebírané předměty jsou:

 • manikůra
 • kapesní nože
 • nářadí
 • příbory
 • žiletky
 • železné odlitky

Pokud máte jakékoviv pochybnosti o dané položce, zabalte ji do zavazadla určeného do podpalubí.

Zboží zakoupené za bezpečnostní kontrolou

U většiny destinací je možné si zboží, které zakoupíte za bezpečností konrolou vzít do letadla. Příkladem jsou nápoje, vůně a kosmetika větší než 100 ml. Pokud si nejste jistí, zeptejte se personálu v obchodě. Nákup zboží zvažte v případě, že budete na cílovém letišti znovu muset projít bezpečnostní kontrolou. Tato pravidla se pro jednotlivá letiště totiž liší.

Cestovat s příručním zavazadlem nemusí být žádný problém. Výrazně tak můžete ušetřit na ceně letenky a pokud zabalíte chytře, nebude vám ani velké odbavované zavazadlo chybět. Podělte se s námi o vaše tipy, bez čeho se na svých cestách do zahraničí neobejdete.

One Response

 1. […] zamiřte k bezpečnostní kontrole. Zde věnujte pozornost obsahu příručního zavazadla. Co by příruční zavazadlo mělo obsahovat jsme si připravili […]

Napsat komentář